Hosting Tavsiye, Deneyim ve Tecrübelerim

Bir web yayıncısı için hosting oldukça önemli konulardan biri özellikle linux/cloud server tecrübeniz yoksa ve hatta bunun ne demek dahi olduğunu dahi bilmiyorsanız destek sistemi güçlü ve hatta canlı chat ile size destek olabilecek bir hostinge ihtiyacınız var.

İleride veya şimdi uluslararası bir proje planlıyorsanız bu projelerin hedef kitlesine yakın sunucuları olan bir hosting satınalması yapmanız oldukça önemli. Ben projelerimin hepsini yurtdışında barındırdım. Burada ilk etapta Amerika geniş altyapısı ve çeşitliliği ile dikkat çekiyor ama Türkçe bir projeyi de aynı hostta barındıracaksanız bu sefer Avrupayı hedef almanız daha doğru olacaktır. Bu bağlamda hem Avrupada Hem Amerikada sunucuları olan hosting firmalarını önerebilirim.

İlk paketinizi 3 yıllık alırsanız ciddi fiyat avantajına sahip oluyorsunuz. İleri de yükseltmek isterseniz de ödediğiniz tutar mahsuplaşılıp aradaki farkı ödeyerek yükseltme yapabiliyorsunuz. Hosting firmalarının genelde 30-45 gün arası bir beğenmezsen iptal dönemi var bu süre içerisinde iptal ederseniz paranızı iade alabiliyorsunuz.

Yurt dışı hosting firmalarının en büyük avantajı fiyat politikaları. Türkieye’deki hosting firmalarına göre daha yüksek konfigürasyonu daha ucuz fiyata sunabiliyorlar, ayrıca daha yetkin ve hızlı destek ekibine sahipler. İngilizceniz varsa oldukça rahat edersiniz, yoksa da google translate şu an yeteri seviyede iş görür hale geldi.

ChemiCloud

ChemiCloud merkezi Romanyada olan bir hosting firması, Romanya, Almanya, İngiltere ve Amerikada sunucuları var. Canlı chat destekleri özellikle temel bilgisi olmayan kişiler için haddinden fazla yeterli, dilerseniz direkt ticket da açabiliyorsunuz. Hemen hemen bütün sorularınıza canlı chat’te cevap ve çözüm bulabiliyorsunuz. İşin ilginci ben ChemiCloud ile çalıştığım süre zarfında bir kere olsun sıra beklemedim ve çok hızlı destek aldım.

ChemiCloud adı üstünde bulut tabanlı bir sunucu hizmeti veriyor ve bütün diskler doğal olarak SSD yani oldukça hızlı. Zaten bunu sitenizin sayfa hızını ölçtüğünüzde çok net hissediyorsunuz. Bütün bunlardan daha da önemlisi ne kadar siteniz olursa olsun hepsini ek ücret istemeden taşıyorlar.

Eğer sadece bir domain ve bir projeniz varsa en düşük paket olan tek domain wordpress cloud hosting satın alabilirsiniz. Paketlerin hepsinde ömürboyu domain ücreti de dahil olduğu için ayrıca domain registry içinde yıllık ücret ödemekten kurtulmuş olursunuz. En alt paketten girip trafik arttıkça paket yükseltmek en mantıklı yöntem olacaktır. Zaten bu duruma geldiğinizde sizinle irtibata geçip önce optimizasyon önerilerini sunuyorlar onlar da çözüm olmazsa paketi yükseltmeniz gerektiğini belirtiyorlar.

Şeffaf iletişimleri oldukça başarılı hatalı oldukarı noktada kıvırmadan direkt hata bizde diyebiliyorlar. Bunu da bir şekilde telafi ediyorlar. Sevdiğim ve çalışmaktan keyif aldığım bir hosting firması diyebilirim.

FastComet

FastComet son dönemde kullandığım hız, iletişim ve çeşitlilik açısından oldukça iyi büyük hacimlerde de düşük maliyetli çözümler üreten bir diğer hosting firması. Bulut tabanlı sunucu hizmeti sağlayan FastComet’te soru ve problemlerinize Live Chat ile hızlıca yanıt bulabilirsiniz ve bunun için sıra beklemiyorsunuz. Ticket’lar da oldukça net bir açıklamayla çözülüyor. Fast comet 3 domain için ücretsiz taşıma hizmeti veriyor ama eğer bütün domainleriniz tek cpanel hesabı altındaysa tek kalemde hepsini ücretsiz taşıyorlar. Paketlere ilk yıl 1 domain ücreti dahil, ancak yenileme döneminde yıllık ücret ödüyorsunuz.

Destek hizmeti oldukça başarılı bir çok konuyu chat ile çözebiliyorsunuz, chat için zaman alacak veya araştırma gereken bir konu ise ticket’a yönlendiriyorlar ve orada da oldukça hızlı genelde 5-10 dk içinde cevap aldığımı söyleyebilirim.

Sunucu konfigürasyonları oldukça başarılı ve bileşenleri sürekli güncel ve yeni nesil tutuyorlar, böylece sürekli yeni nesil bir sunucuda çalışmış oluyorsunuz. Hem shared hosting hem de VPS tarafında oldukça profesyonel ve hıslı hizmet verdiklerini sunucu hız değerlerinin de oldukça iyi olduğunu söyleyebilirim. FastComet ciddi anlamda önereceğim bir hosting firması

BlueHost

BlueHost Bir dönem özellikle wordpress ile işbirliği yaparak oldukça büyüyen bir firma. Uzun süre wordpress resmi sunucusu olarak adlandırıldı ancak her yıl blackfriday döneminde hacim artırmak için mevcut sunucu kaynaklarını kıstıkları ve alt yapı olarak da eski kaldıkları için çok da önermediğim bir hosting şirketi.

Cloud hosting kullanmadıkları için paket yükseltmelerini sistem kaynağı artırarak değil, daha yüksek kapasiteli sunuculara taşıyarak yaptıkları ve bunu tek noktadan yönetemedikleri için bu işlem esnasında sitenizde kesintiler yaşanabiliyor.

Chat servisleri var, chat ile görüşmeden ticket açamıyorsunuz. Chat servisleri hızlı ancak deneyim ve tecrübe olarak daha alt düzey destek elemanları ile çalıştıkları için deneyimli bir kullanıcıysanız sizi çok zorlayabiliyor. Özellikle son bir yıldaki problemleri nedeniyle önermiyorum. Paketlere ilk yıl 1 domain ücreti dahil

Başlangıç seviyesindeyseniz erişebileceğiniz en uygun fiyatlı hosting hizmeti diyebilirim. Özellikle wordpress hosting servisinin arayüzü oldukça basit. Tek tıkla sitenizi anında kurup üstünde çalışmaya başlıyorsunuz.

Ömer Demir
Ömer Demir
Nesne: 15

Bir Cevap Yazın