Dijitalizasyon-ing

Son 30 yıldır dijital nedir bilinmiyordu (!) ve bütün şirketler bu yıl dijitalizasyon ve dijital transformasyonu keşfettiler. Aynı 2006-2007 lerdeki inovasyon dalgası gibi. Öyle ki, bu zamana kadar herşey kağıtlarla yapılıyor, elden teslim ediliyor, bir posta göndermek 2 hafta sürüyordu falan filan… Şaka gibi…

dijitaliasyon

Aslında biz dijitalizasyonu çoktan geçtik, sadece geçerken adını koymadık. Hal böyle olunca tarihe de bir not düşelim diye bu yılı dijitalleşme yılı ilan ediverdik(!). Olabilir mi? Yani, herhalde öyledir ne bileyim.

Dijitalizasyon-ing

Dijitalizasyon sözcüğüne sadece ben mi alışamadım bilmiyorum ama bu, içinde bulunduğumuz sınırsız ve koşulsuz canlı/cansız/AI bağlantı ve ilişkiler ağı için geliştirilen “dijital” sözcüğü spotify’a walkman demek gibi değil mi?

Şimdi 10 yıl tecrübeli head of digital dostlar bana kızacak “Yahu biz o kadar linkedin’e title ekledik, keywordler yazdık, koca şirket dijitalleşiyor, transformasyon, gelecek olaylarına girdik sen de ne dijitali filan diyorsun?”
Peki, o zaman bir kaç soru da ben sorayım sizlere…

  • En son attığımız kartı/mektubu ptt görevlisine teslim ederken dijitalleşmedik mi?
  • En son aldığımız CD’nin parasını öderken dijitalleşmedik mi?
  • En samimi arkadaşımızın doğum gününü telefon yerine facebook’tan kutlarken dijitalleşmedik mi?
  • Twitter’dan hiç tanımadığımız ünlü simalara 40 yıllık arkadaşmışsız gibi yürürken dijitalleşmedik mi?
  • En son tab ettirdiğimiz fotograflarla dijitalleşmedik mi?
  • En son banka şubesinden havale yaptığımız gün dijitalleşmedik mi?

Hatta Steve Jobs eni iyi kalem parmak dediğinde bile dijitalleşmedik de, yıl oldu 2018 ve bu sene hepimiz çok şükür dijitalleştik değil mi?.. Aman çok şükür, Pek şükür..

dijitalizasyon

Elbette biraz kinyeli ve abartılı yukarıda yazdıklarım, ama -her trend oluşumunda yaşandığı gibi- Dijital Title’ların havada uçuşması beni biraz rahatsız ediyor. Ve biraz da korkuyrum açıkçası.
Caanım Inovasyonu, 5 yılda cost saving (maaliyet tasarrufu) anlamına indirdiğimiz için, şu anki dijitalin, nerelere devşirilebileceğini de tahmin etmek zor değil.

Söyleyeceğim o ki;
Pek muhterem şirketler, dostlar; dijitalleşiyorum derken, elinizdeki tecrübeli insan kaynağını yakmayın. Elbette şirketinize yeni mezunları mutlaka alın, çokça alın. Yeni beyin, yeni yakıt demek. Ama onların işi öğrenebilecekleri tecrübe mihenklerini de, bu uğurda heba etmeyin. Sonra dijitalleşiyoruz derken, binary sistemde yazışmak zorunda kalmayın…

Ömer Demir
Ömer Demir
Nesne: 15

Bir Cevap Yazın