Bir Kitapla Dünyaya Açılmak

Bir blogun beni bir kitap yazacak noktaya getireceği aklıma bile gelmezdi. Ama oldu işte. "Read This Before Buying A Coffee Maker"

Benim için mutlu ve güzel bir tecrübeden bahsetmek istiyorum sizlere. MokaPota.com‘u kurduğum günden bu zamana, benim bile tahmin edemeyeceğim kitlerere ve insanlara ulaşmayı başardık. Birbiri ile görünüşte ilgisiz iki konu hakkında yazma isteğimi törpülemek için basit bir hobi olarak başlayan bir blogun beni bir kitap yazacak noktaya getireceği aklıma bile gelmezdi. Ama oldu işte. “Read This Before Buying A Coffee Maker”

MokaPota Etkisi

MokaPota 2015’te kuruldu. O dönem kahve kültürü Türkiye ve Dünya’da kendini ispat ve varlığını sürdürmeçabasındaydı. Konuya meraklı insanların ciddi bilgi açlığı vardı. Benim gibi. Okudukça öğrendim, merakımı perçinledim ve öğrendikçe yazdım. Özellikle Son 3 yıldır MokaPota öyle bir noktaya geldi ki evine kahve makinesi almak isteyen herhangi bir kişi yazılarımızla tanışmadan veya bizlere danışmadan karar vermiyor.

Bu süreç beni de çok geliştirdi. Bir çok makine hakkında bilmediğim çok şey öğrendim. Bu süreçte üreticiler de oldukça çeşitlendi ve gelişti. Eski tip, sadece kahve hazırlayan makinelerden kahvenin niteliklerini öne çıkarmanızı sağlayacak fonksiyonlar içeren makinelere geçiş yaptık.

Kahveyi de daha iyi tanıdım, elimden geldiğince de tanıttım. Kahve merakına kapılıp evine makine almak isteyen kişileri hem kahve hakkında bilgilendirmek hem biraz olsun basketbola ilgilerini uyandırabilmek için çabaladım. Kurumsal işbirlikleri ile hem sektöre katkı sağladık hem de okuyucularımızın yararına bir çok kampanyaya imza attık. Ama en güzeli ise makinesine karar verip kullanmaya başlayan kişilerden gelen teşekkürler.

“Makineye her baktığımda yaşadığım deneyim geliyor aklıma, hiç birşey bilmeden mokapota’yı keşfedip hangi kahveyi nasıl tüketmem gerektiğini, bunun için hangi makine ve makinelere ihtiyacım olduğunu öğrendim, okuduklarımla karar vererek aldım makinemi” diyenler.

Ne mutlu bana, ne mutlu bize.

Dünyaya Açılmak

Bu kadar deneyim Türkiye ile sınırlı kalmamalı deyip makine seçimi konusunda kılavuz olacak İngilizce bir kitap yazmaya başladım. Kitap 2019 Kasım ayında başta Amerika olmak üzere 13 ülkede yayınladı. Amerika’da ise Barnes and Nobles, Books A Million, Joseph Beth gibi bir çok önemli kitapçının envanterine girdi. Ne mutlu bana ki böylesine keyif aldığım bir konu sonuçta dünya çapında bir kitaba dönüştü.

MokaPota Türk okuyucular için kılavuz olmaya devam ederken yazdığım bu kitap ve yeni kurduğum BuyingCoffeeMaker.com ile dünya çapında kahve severlere yardımcı olama hedefime adım adım yaklaşıyorum.

Kitabın malesef Türkçe baskısı yok, zira MokaPota zaten bu ihtiyacı şu an için karşılıyor. Ama İngilizcesini temin etmek isterseniz, veya bir dostunuza hediye etmek isterseniz online olarak bir çok Amazon ülkesinden ve Amerikanın sayılı kitapçılarından temin edebilirsiniz.

Kitabı Satın Alabileceğiniz Kanallar

Amerikada bahsettiğim kitapevleri ile birlikte elbette amazondan ve diğer online kaynaklardan temin edilebiliyor

Paperback – Basılı Kitap

Basılı kitap almak isterseniz aşağıdaki ülke isimlerine tıklayarak sipariş verebilirsiniz

Amerika, İngiltere, Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, Japonya , Kanada

E-book – Amazon Kindle – Apple Books – Google Play – Kobo

Kitap yazmak apayrı bir deneyim oldu benim için ama bunu daha geniş bir yazıda anlatmak isterim. O yüzden, kitap yayınlandıktan sonraki adımları da biraz tecrübe edip bu tecrübelerimi paylaşacağım bir yazı ve hatta yazılar hazırlayacağım.

Nihai olarak, MokaPota’da çekinmeden sorular sorarak beni geliştiren okuyucularımıza ve sevgili dostum Çankaya Üniversitesi Öğretim Üyesi Esen Metin’e de bu deneyimdeki en kritik rol olan editörlüğümü kabul ettiği için binlerce teşekkür ederim.

Sevgiler…

Ömer Demir
Ömer Demir
Nesne: 15

Bir Cevap Yazın